Strona główna Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Barwy i odcienie życia - osobiste, edukacyjne, społeczne i kulturowe przestrzenie codzienności"


Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Barwy i odcienie życia - osobiste, edukacyjne, społeczne i kulturowe przestrzenie codzienności"


 

Szanowni Państwo,

Katedra Pedagogiki Społecznej oraz Katedra Badań nad Rodziną, Instytut Nauk o Wychowaniu, Wydział Pedagogiczny, Uniwersytet Ignatianum w Krakowie, Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej, Krajowy Związek Emerytów i Rencistów Służby Więziennej oraz Kijowski Uniwersytet Metropolitalny im. Borysa Grinczenki zapraszają do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej BARWY I ODCIENIE ŻYCIA - OSOBISTE, EDUKACYJNE, SPOŁECZNE I KULTUROWE PRZESTRZENIE CODZIENNOŚCI, która odbędzie się w dniach 23 – 24 maja 2024 r. w siedzibie naszej Uczelni.

Codzienność, jest „przestrzenią międzyludzką”, jest tym wszystkim co, dzieje się pomiędzy ludźmi, jest polem dynamicznie zmieniających się relacji, procesem stawania się. Idea codzienności w naukach społecznych odwołuje się do teorii i koncepcji socjologicznych i humanistycznych, umiejscawiając w centrum jednostkę i jej relacje interpersonalne, stanowiące fundament człowieczeństwa, przemiany makrostrukturalne mają niebagatelny wpływ na ludzkie, codzienne doświadczenia, zmieniając trwale przestrzeń międzyludzką. Teorie życia codziennego koncentruje się na poznaniu mniejszych fragmentów, wycinków rzeczywistości, aby tym samym ogarnąć czasoprzestrzennie obszary badawcze. Decyzje, zachowania, postawy czy motywacje jednostki mogą stanowić element wiedzy, dzięki której możliwe jest przewidzenie losu m.in. systemu ekonomicznego czy zmian mentalnościowo-kulturowych. Dostrzeżenie symptomów nadchodzących kryzysów pozwala dostosować odpowiednią strategię radzenia sobie w sytuacji zmiany społecznej. Jednocześnie należy pamiętać o fakcie, iż przyrost wiedzy jest obecnie na tyle dynamiczny, że w szybkim tempie ulega dezaktualizacji, wobec tego konieczne jest dostosowanie procedury popularyzacji owej wiedzy z uwzględnieniem ram czasowych (możliwie sprawne przekazywanie wiedzy, aby wyniki nie straciły na aktualności).

Próba zrozumienia i wyjaśnienia kwestii o charakterze makrospołecznym wymaga szerszego spojrzenia, jednak nie jest możliwa analiza bez uwzględnienia codziennych rytuałów i działań jednostek. Percepcja zmian tożsamościowych, procesów globalizacyjnych czy znaczenia kapitału społecznego, nie jest pełna bez uwzględnienia jednostkowej perspektywy, bez przyjrzenia się bliżej strategiom radzenia sobie w codzienności.

W centrum zainteresowań pragniemy ulokować antropologiczne,  społeczne i kulturowe kwestie związane z przestrzeniami życia codziennego współczesnego człowieka. Chcemy uczynić przedmiotem dyskusji zagadnienia związane z emocjami, przeżyciami, doświadczeniami, tożsamościami społecznymi przemianami kulturowymi czy dobrostanem psychicznym współczesnego człowieka. Chcemy przyjrzeć się mikro i makroświatom, poszczególnym kontekstom codzienności i pokazać spektrum dzisiejszej egzystencji, pełnej skomplikowanych i niezwykle dynamicznych procesów społecznych, kulturowych, technologicznych i ekonomicznych. Zależy nam na tym, aby wspólnie poszukać nowych ścieżek, sposobów opisania i wyjaśniania rzeczywistości społecznej. W dobie przemian technologicznych, komunikacyjnych, międzykulturowych, globalizacyjnych ogarnięcie wielości zjawisk, zdarzeń i procesów możliwe jest dzięki obserwacji praktyk ludzi, którzy w codziennej praxis realizują społeczne reguły i adaptują rozwiązania do sposobów rozumienia własnego życia i funkcjonowania na co dzień. 

 

Zagadnienia

Nasza debata koncentrować się ma na zagadnieniach związanych z poszczególnymi kontekstami codzienności traktowanej jako:   

1. Przestrzeń doświadczeń i zdobywania wiedzy - edukacja i wszelkie działania zmierzające do rozwoju jednostki odgrywają znaczącą rolę w jej codziennej egzystencji, aktywizując ją zarówno fizycznie jak i umysłowo. Funkcjonowanie w przestrzeni społecznej, pozostawanie w świecie codziennego życia sprawia, że człowiek staje się nie tylko obserwatorem, ale i podmiotem działania i refleksji innych, którzy tak samo interpretują i doświadczają świata, przyjmują podobne postawy i zachowania w danych sytuacjach, tworząc w ten sposób wspólnotę doświadczeń, stanowiącą fundament kontekstów i znaczeń.

2. Przestrzeń relacji – relacyjny charakter naszego życia jest kwintesencją wszelkiej aktywności człowieka w każdym wieku. Jako przedmiot poznania wskazaliśmy relacje społeczne w życiu codziennym w tytułowych „przestrzeniach życia” (osobistych, edukacyjnych, społecznych i kulturowych).

3. Przestrzeń kulturowa – przedmiotem poznania uczyniliśmy kulturowe konteksty związane z aktywnością współczesnego człowieka. Działalność zachodzi w określonym miejscu i czasie, przybiera różnorodne formy, nadawane są jej odmienne znaczenia, wiąże się z określonymi uwarunkowaniami.

 

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Interesują nas dotychczasowe Państwa doświadczenia eksploracyjne oraz dobre praktyki badawcze i wdrożeniowe, gdzie podmiotami są osoby w okresie adolescencji oraz dorosłości. Zależy nam na przybliżeniu osobistego, edukacyjnego, społecznego i kulturowego wymiaru ich codzienności, pokazaniu całej palety „barw wiosny, lata i jesieni życia”.

Zgłoszenia

ZGŁOSZENIE UDZIAŁU W KONFERENCJI:

 

Zgłoszenia będą przyjmowane za pomocą formularza rejestracji udziału do dnia 10.maja 2024 r.. Formularz dostępny jest poprzez link:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScp_hG4tfQVwLVD1He5mV8KXjP0v8pj78bgiPZcG3NtL9GiAQ/viewform?usp=sf_link

 

KOSZT UDZIAŁU*:

·         udział czynny (wystąpienie /poster) – 430 zł

·         doktoranci, studenci (wystąpienie/poster) – 330 zł

·         udział bierny (bez wystąpienia) – 280 zł

 

* Opłata obejmuje: koszty organizacyjne, materiały konferencyjne, przerwy kawowe, obiad, uroczystą kolację oraz publikację tekstu w jednym z punktowanych czasopism (po uzyskaniu pozytywnych recenzji). Opłata nie obejmuje kosztów noclegu. W razie rezygnacji z udziału w konferencji opłata nie podlega zwrotowi.

 

Numer konta, na które należy przelać opłatę konferencyjną (do 10.05.2024)

nr rachunku: 83 2490 0005 0000 4600 9215 4170

Alior Bank SA Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej

ul. Świerkowa 20, 15-328 Białystok

z dopiskiem: Barwy 2024, imię i nazwisko uczestnika

 SWIFT Kod: ALBPPLPW

IBAN kod: PL83–2490–0005-0000-4600-9215-4170

Kontakt

Kontakt:

Sekretarz konferencji: dr Magdalena Urlińska-Berens

e-mail: magdalena.urlinska-berens@ignatianum.edu.pl